top of page

שימוש בענבר בעידן העכשווי


שימוש אמנותי עכשווי בענבר ובהשראתו

לאחר מלחמת העולם השנייה זכה הענבר לתחייה מחודשת. תעשיית הענבר החלה לשגשג ונפתחו בתי מלאכה חדשים לייצור כלים ותכשיטים. רק לקראת סוף שנות ה-60, כאשר אמנים החלו לעבוד לצידם של צורפי ענבר גבר העניין באיכות העבודות מענבר. אמני הענבר התקבצו באסכולות לאומיות שלכל אחת מהן היה סגנון ייחודי ותורה משלה כיצד יש לעבד את הענבר ולהשתמש בו לצרכים אמנותיים. כך למשל נשמרת הגישה שפותחה בגדנסק שבפולין, שמקפידה להציג את הענבר בפסלים מונומנטליים גדולים ובחפצים שימושיים ויומיומיים כאהילים, פמוטים, כלי שולחן, ספלים, צלחות וכלי שחמט. בין אלה שהתחילו מגמה זו בולט זוג האמנים מריה ופאבל פליטקביץ', בוגרי האקדמיה לאמנות בגדנסק, שתכשיטיהם הוצגו בתערוכה מיוחדת שנערכה במוזיאון בגדנסק ב-2009.המדען והאסטרונום היווני תלס ממילטוס שנולד במאה השביעית לפני הספירה נודע כחשמלאי הראשון. אריסטו מספר כי הוא ידע ל"העביר חיים" לחפצים דוממים באמצעות ענבר, (ביוונית – אלקטרון, בלטינית – אלקטרום), המקור למונח חשמל בשפות המערב בזמננו. לענבר שחשמל, ריתק והקסים את היוונים והרומאים יש עדיין מקום חשוב באמנות העכשווית.אמנים בעלי שם כפרנסואז סאהוק (Sahuc), לורה ספרינג (Spring) ורבים אחרים נשבים עד עצם היום הזה בקסם ובהשראה של הענבר בימינו. סאהוק המתמחה בציור מודל משתמש בגוונים החומים של הענבר במוקד יצירתו. ספרינג מוצאת בגוני הזהב של הענבר, שמוצאו בצפון הקר, את השלווה והרוגע שבדיונת המדבר שבדרום.


פרנסואז סאהוק "ענבר", טכניקה מעורבת על בד

פרנסואז סאהוק "ענבר", טכניקה מעורבת על בד (50x50 ס"מ).

לורה ספרינג, "דיונת ענבר", אקריליק על בד

לורה ספרינג, "דיונת ענבר", אקריליק על בד (36x36 ס"מ).


העובדה שהענבר נוצר במעבה האדמה במשך מיליוני שנים מעלה בקרב האמנים העכשוויים השואבים השראה מן הענבר אמירות חשובות אודות אמנות מודרנית ועכשווית. "כאשר חושבים כמה זמן לוקח לשרף האורנים להפוך לענבר, אני מתחיל להבין עד כמה עצמות הממותה עכשוויות לענבר", אומר הצורף הלטבי אנדריס לאודרס שיצר חפץ אמנותי המורכב מענבר לא מלוטש בשילוב עם עצם ממותה מלוטשת וכסף. החפץ, דמוי ספינה מעלה אסוציאציה של ים, מולדתו של הענבר.


ניקולאי באלאבין מרוסיה סבור שענבר הוא אחד החומרים רבי ההשראה בצורפות, והוא רואה בו חלון אל העבר. "כשאני מוצא ענבר אני נושא אותו עימי. האור הפנימי המיסטי של הענבר מעיר את דימיוני ואני שומע סיפורים," אומר באלאבין, "ואז אני מתחיל לממש אותם בחומר, שומר על הצורה והמבנה הטבעיים של הענבר.


השימוש העכשווי בענבר ברפואה


סקירה היסטורית קצרה

אבי הרפואה המערבית, הרופא היווני היפוקרטס רקח כבר במאה החמישית לפני הספירה תרופות מענבר, ומרשמי הענבר שלו שימשו לטיפול במחלות ומכאובים שונים עד ימי הביניים. גם הרומאים והפרסים פיתחו תרופות רבות המכילות ענבר והמדען הפרסי אבן סינא אף טען כי הענבר הוא מרפא לכל המחלות. לאורך הדורות האמינו בני תרבויות רבות כי הבערת קטורת ענבר מחזקת את נפש אדם ומעניקה לו אומץ ורוגע. מראשיתה של הנצרות השתמשו בקטורת הענבר לטיהור כנסיות ואף בתי מגורים. ברפואה הסינית המסורתית נפוץ השימוש בשיקוי מרפא מיוחד העשוי מתערובת של ענבר ואופיום. בימי הביניים נפוץ השימוש בענבר כתרופה לצהבת, כמרפא לכאבי שרירים ומפרקים שמן הענבר ותמציות נוספות שהופקו מענבר שימשו לחבישת פצעים וטיפול בחבלות ולשיכוך מיחושים ומכאובים בכל חלקי הגוף. בימי הביניים אף אימצו תרופות רומאיות מענבר לטיפול באבנים בכליות, לטיפול בנגעי עור, מחלות עיניים, אלרגיות, מניעת דלקות וטיפול בהן, חיזוק כללי של הגוף, חיזוק האון הגברי ועוד. בליטא, רוסיה, גרמניה ומדינות נוספות נהגו ההורים והאומנות לענוד מחרוזות וצמידי ענבר לתינוקות כדי להגן עליהם ממחלות שונות ולהקל עליהם את כאב צמיחת השיניים.


השימוש הרפואי, התזונתי והקוסמטי בענבר בימינו


בשנים האחרונות גובר השימוש בענבר למטרות רפואיות וכן ההכרה בערכו הרפואי. ניתן למצוא ענבר בתרופות, תוספי מזון, מוצרים קוסמטיים אורגניים. לשמן הענבר יש תכונות אנטיספטיות והוא נספג היטב בעור, והוכח מדעית כי ענבר מעכב התפשטות וצמיחה של גידולים שונים.


תכונותיו הרפואיות של הענבר נובעות מתכונותיו הפיזיקליות. המגנטיות שלו מאפשרת להיטען בחשמל סטטי ואף לפרוק אותו כאשר הוא מתחכך בבד. בכוחו של הענבר להגביר או להחליש שדות מגנטיים בגוף. הגוף מגיב למגע של ענבר בתהליכים ביולוגיים שבהם נוצרים הורמונים המשפיעים על הזרמת הדם לאיברים פגועים באופן שמזרז את החלמתם של נגעים שונים. טיפול בענבר יעיל, למשל, במקרים רבים של כאבי גב, כאבי מחזור, כאבי שרירים, כאבי בטן, כאבי ראש וכאבי שיניים. במדינות רבות נהוג להשתמש בתכשיטים ומחרוזות מענבר כדי להקל על נשים הרות, ואף נהוג לתפור אבני ענבר בבגדי ילדים ותינוקות כדי להגן עליהם מפני מחלות ומכאובים שונים.


מדענים רוסים גילו כי החומצה הסוקסינית שהענבר מכיל מקטינה נזקים סביבתיים הפוגעים בבריאות. לחומצה זו יש השפעה חיובית על דרכי הנשימה, מערכת העצבים ומעודדות תהליכים שיקומיים בגוף. לחומצה הסוקסינית יש השפעה חיובית על הלב, הכליות, על תפקוד מערכת העיכול ותפקוד הכליות. לחומצה הסוקסינית השפעה מיטיבה בטיפול באנמיה מסוגים שונים, כאבי גב מסוגים שונים. בנוסף משמש הענבר לטיפול בשלפוחית השתן, מחלות מעיים שונות וברונכיט.


לתרופות המופקות מענבר יש שימוש נרחב בטיפולים נפשיים. הענבר מרגיע ומגן, מחזק מנגנוני הגנה ואינסטינקטים קיומיים, מפחית לחץ נפשי והלכי רוח דכאוניים ומעניק חוזק, ביטחון עצמי.


קל לנסות את השפעתו הרפואית המיטיבה. עיסוי של ענבר או תכשיר המכיל ענבר באזור הרקות הינו תחליף מצוין לתרופות ומשככי כאבים. טיפול כזה יעיל גם בהפחתת כאבי שרירים האופייניים לשפעת או קורונה. אבקת ענבר ותכשירי ענבר שונים יעילים מאוד בטיפול בפצעי אקנה ובפצעונים שונים אחרים. רבים נוהגים להניח ענבר מתחת למזרן, לשיפור יעילות השינה. התבוננות בענבר מרגיעה עיניים עייפות, והיא דרך מצויינת להתמקדות בשעת מדיטציה. החזקת אבן ענבר ביד יעילה להפגת עייפות, הנחת אבן ענבר על הצוואר מקילה על כאבי גרון. ענידת מחרוזות ותכשיטי ענבר באופן קבוע משפרת את מצב הרוח, מונעת ספקנות, מרירות וחשדנות ומשפרת את החשיבה ואת החוסן הנפשי, ענבר יעיל לעיסוי נקודות מפתח ברפואה סינית (אקופונקטורה). ערבוב אבקת ענבר במשחת השיניים יעיל במניעת דלקות חניכיים או דימום חניכיים. כף אחת ביום של משקה מיוחד המכיל וודקה ואבקת ענבר משמש במדינות רבות בצפון אירופה להרגעת סוגים שונים של כאבים שנובעים מנגעים במערכת העיכול. נרות מיוחדים היעילים בטיפול באבנים בכליות מכילים אבקת ענבר, דבש ושומן. חפיפת השיער בשמפו המכיל ענבר מסייעת ביעילות לחיזוק השיער ושיפור מראה השיער. אבקת ענבר מסייעת ביעילות גם לטיפולי פדיקור, טיפול בעור יבש או מגרד, פצעים וחתכים.


על אף השימוש הרב הנעשה בענבר ברפואה, ברפואה משלימה ובתוספי התזונה יש לזכור כי הענבר אינו תרופה לכל מחלה, כפי שהאמינו הקדמונים. במקרים רבים השימוש בענבר יטפל רק בסימפטומים, ולא יסלק באורח פלא את סיבת המחלה. ככלל יעילותו האנרגטית של הענבר גדולה ככל שהוא טבעי יותר. מגע עם קרמים, זעה ואבק עלול להפחית את השפעתו האנרגטית החיובית. כדי לטעון את הענבר באנרגיה מחודשת יש להניחו במים חמימים ונקיים, לאחר מכן יש לנקותו במברשת רכה, לשטוף אותו במים זורמים, ליבשו על גבי מגברת ולחככו בתנועת ליטוש עם צמר או משי. ענבר שטופל כהלכה ישמור על כוחו ותכונותיו החיוביות אך יש להקפיד להרחיקו ממחשבים, מכשירי טלפון נייד, מיקרוגל, מסכי טלוויזיה, מכשירים הפולטים גלים אלקטרומגנטיים, העלולים לשבש את תכונותיו המגנטיות של הענבר.
14 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page