top of page

איך אדע אם הענבר שלי אמיתי?

לאור מחירי הענבר האמיתי בעולם, ישנם לא מעט ענברים מזויפים בשוק. חלק מהזיופים נראים מעולה, אפילו יפים יותר מהענבר המקורי (וזה גם החיסרון שלהם).

לא מעט אנו נתקלים בשאלה "איך אדע שהענבר שקניתי אמיתי?"

להלן כמה דרכים לזיהוי ענבר אמיתי ואותנטי.


 • מכיוון שאינו אבן אלא שרף מאובן, משקלו של הענבר דיי קל בהשוואה לאבני חן וקריסטלים אחרים. הדבר היחידי שיהיה קל יותר מענבר אמיתי הוא פלסטיק.


 • בנגיעה בענבר אמיתי מרגישים את אנרגיית הענבר. לענבר אנרגיה חמימה ומנחמת, מסתורית ועתיקה. פלסטיק או זכוכית יהיו קרים ואטומים למגע.


 • ענברים אמיתיים נוצרו משרף שניגר מפצע בעץ. הוא ניגר, שכבה אחר שכבה, עד שנוצר גוש שרף כבד שנפל לאדמה. ענבר אמיתי אינו יכול להיות בעל מבנה אחיד, ללא שכבות פנימיות וכתמים, לעיתים יתכנו גם תכלילים ומעין צורת "גלים" בתוך האבן. התבוננות בענבר כנגד השמש או כל מקור אור אחר, תחשוף את אותם "גלים" או תכלילים והבדלי צבעים בענבר. ענבר אמיתי נוצר במשך עשרות מיליוני שנים, הוא אינו יכול להיות הומוגני ואחיד. • לרוב, בענבר אמיתי יופיעו בועות אוויר קטנות שנלכדו בזמן נגירת השרף מהעץ. בגלל אופיו הדביק של השרף האוויר נדחס לנפח הקטן ביותר ויוצר בועות אוויר קטנות ועגולות. לפעמים בחיקויים יהיו בועות בצורה מאורכת מכיוון שניסו לצאת בזמן התקשות החומר ממנו עשוי הזיוף.


 • ענבר אמיתי יכול לנצור בתוכו תכלילים עתיקים שנדבקו לשרף, נתקעו והשתמרו בתוכו לעד. תכלילים אלו יכולים להיות קבוצות שיער של חיות, חלקי נוצות, חלקי עלים או שברי גזע, חרקים, זוחלים קטנים ועוד.. ענברים כאלו המכילים תכלילים יקרים מאוד ונחשבים לנדירים ומבוקשים. זייפנים משתמשים לעיתים בשיטה זו ומטמיעים חלקי צמחים או חרקים בתוך האבנים המזויפות. בטבע, חרק שנלכד בשרף הדביק, נאבק בו וינסה לצאת בכל כוחו. בענברים אמיתיים נראה חרק במנח לא טבעי, עם רגליים וכנפיים שבורות או עקומות. אם החרק מסודר ויפה מידי בתוך הענבר, כנראה שמדובר בחיקוי זול ולא מוצלח. • לענבר אמיתי יש תוכנה מיוחדת, הוא צף במים מלוחים אך שוקע במים מתוקים. ניתן לדעת אם הענבר אמיתי על ידי הכנת תמיסת מי מלח בריכוז גבוה, עד שהמלח כבר לא מתמוסס במים, ענבר אמיתי יצוף. כמובן ששיטה בדיקה זו מתאימה רק לענברים נקיים ללא תוספות. ענבר המשובץ בטבעת או בתכשיט ישקע בגלל החומרים האחרים שיש בתכשיט (חוט, מתכת, סוגר וכו').
 • תכונה מאפיינת וייחודית לענבר אמיתי היא היכולת שלו לייצר חשמל סטטי כאשר משפשפים אותו בפרווה או בצמר. ניתן לשפשף ענבר בפרווה או בבגד העשוי צמר ולראות את החשמל הסטטי שנוצר מושך אליו חלקי נייר קטנים או מסמיר את השיערות שעל היד. ענבר צעיר, המכונה קופאל או חיקויים של ענבר לא יגיבו בצורה כזו.
 • ענברים אמתיים זוהרים באור אולטרה סגול בגווני ירקרק וכחול בהיר, חיקויים לא.


ישנן גם שיטות קצת יותר קיצוניות לוודא אם הענבר אמיתי, אך רובן יפגעו באבן. במידה ומנסים את אחת השיטות הללו, אנו ממליצים לעשות זאת בפינה נסתרת בענבר או בחרוז שלא בולט יותר מידי בשרשרת (ליד הסוגר וכו').


 • אפשר לנסות לחתוך את הענבר עם סכין, ענבר אמיתי מתפורר בניגוד לחיקוי מלאכותי שבו יווצרו סדקים.


 • שיטה נוספת לבדיקת הענבר היא באמצעות אצטון או מסיר לק. ניתן לשפשף את הענבר בעזרת מקל אוזניים או מעט צמר גפן ספוג בנוזל, חיקויי פלסטיק זולים או שרף מלאכותי ימסו וישאירו כתם או סימן חריכה, ענבר אמיתי לא.


 • חימום מחט או כלי חד ממתכת על להבה ונעיצתו בענבר היא שיטה נוספת אך הרסנית לבדיקת הענבר. בענבר אמיתי המחט לא תחדור את הענבר אלא תיעצר אחרי כמה מילימטרים ותוציא עשן לבן בריח ענברי. חיקויים מפלסטיק או שרף מלאכותי יוציאו עשן שחור וריח פלסטיק שרוף.


ב Amber-spirit אנו משתמשים אך ורק בענברים בלטים איכותיים ואמיתיים. מחירים של חיקויים או תכשיטים משרף מלאכותי מפתים אך לעולם לא יספקו את התכונות הקסומות והמרפאות של הענבר.310 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page